Časté dotazy
Je základní cena 3.000 Kč konečná?
Ano, cena je včetně všeho, nic víc se nedoplácí a platí do velikosti bytu 2+1.
Fungují dýmovnice na štěnice?
Na samotné dýmovnici je uvedeno, že funguje asi 2 hodiny, což je na štěnice opravdu málo. Dýmovnice nepoužíváme, aplikujeme profesionální postřik na štěnice, který má účinnost minimálně 3 týdny.
Musím prostory před postřikem štěnic nějak připravit?
Ano, příprava před zásahem je velmi důležitá, bez dobře připravených prostor není možná důkladná aplikace postřiku. Návod jak připravit prostory na postřik proti štěnicím najdete ZDE
Jsou všichni ve Vašem týmu veterináři?
Nejsou, ale všichni jsou profesionálové, pro které je jejich práce posláním.
Přijímáte pouze hotovostní platby?
Ne, můžete platit také QR kódem a po předchozí dohodě i fakturou.
Provádíte plynování štěnic?
Plynováním štěnic nazývají některé firmy aplikaci dýmovnic. Dýmovnice na štěnice jsou neúčinné a my je nepoužíváme. Pokud by se mělo jednat o skutečné plynování, které se provádí např. v silech na obilí, jedná se o vysoce toxické látky, které se nesmí v komunální sféře používat.
Kdo ze zákona musí objednat a zaplatit dezinsekci a deratizaci?
Podle § 57 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, je povinna provádět podle potřeby běžnou ochrannou dezinsekci, dezinfekci a deratizaci každá osoba, a to jako součást čištění a běžných technologických a pracovních postupů. Podle § 57 odst. 2 téhož zákona je povinna podle potřeby zajistit speciální ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci ve své provozovně každá fyzická osoba, která je podnikatelem, právnická osoba a každá osoba při likvidaci původců nákaz, při zvýšeném výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. Jde-li o obytné místnosti, pobytové místnosti a nebytové prostory nesloužící k podnikání, má povinnost podle věty první vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků a u nemovitosti v majetku České republiky organizační složka státu nebo příspěvková organizace, které přísluší hospodaření s ní. Vztahy mezi majitelem nemovitosti a nájemníky jsou upraveny v §§ 2201-2331 Občanského zákoníku a v nájemní smlouvě (zpřístupnění bytu, finanční náklady spojené s provedeným DDD zásahem, informování nájemníků atd.).
Jak poznám, že mám štěnice?
Kousnutí od štěnice se může u každého projevovat jinak, typické jsou tři reakce pokožky v řadě, ale projev po kousnutí může být od vůbec žádného (20-30% lidí) až po větší otoky na kůži. Máte-li reakci jen občas, je to známka malého počtu štěnic, protože každá štěnice po nasátí krve zaleze na zhruba týden do úkrytu.
Jak najít štěnice?
Štěnice se s oblibou ukrývají v tmavých a pevných konstrukcích postele, blízko hlavy (spoje a škvíry postelí, pouzdra lamel roštů, díry pro šrouby, švy čalounění). Pokud se přemnoží a rozšiřují své teritorium, ztrácí světloplachost a můžete je vidět i během dne na zdech, často u stropů. V takto napadeném bytě jdou štěnice už i cítit a v případě kontroly bytů je toto znamení jejich velké přítomnosti. V blízkosti úkrytů štěnic můžete také nalézt jejich trus - malé, tmavé tečky (podobné trusu mouchy), které jdou vlhkým hadříkem rozmazat.
Jak se dostanou štěnice do bytu?
Nejčastěji si je přivezete (nebo někdo k Vám) v zavazadlech, která byla přes noc v prostředí, kde se štěnice vyskytovaly. Typický příklad je ubytovací zařízení, ve kterém jste nechali kufr, nebo tašku v blízkosti postele, ve které byly štěnice. Další častý případ je sousední byt, ve kterém jsou štěnice přemnoženy (nebo kde se odstěhovali nájemníci) nejčastěji spodní, protože štěnice při přemnožení lezou rády ke stropu a pak přes okno po fasádě výš. Stoupačky jsou od postelí většinou daleko, proto okno, nebo balkon je pro ně rychlejší způsob přesunu. Riziko, že byste štěnice přinesli na sobě v oblečení, je minimální.
Co dělat, abychom si z cest nepřivezli štěnice?
V ubytovacím zařízení zkontrolovat postel a zavazadla ukládat co nejdál od ní, i když nic nenajdete (viz. Jak najít štěnice?).
Jak se zbavit štěnic?
Svépomocí těžko, jako odborníci na jejich hubení jsme k tomuto způsobu skeptičtí, protože až příliš často se setkáváme se zákazníky, kteří nás po marných pokusech zavolali, nebo taky s případy, kdy při kontrole bytů najdeme zamořený, který ovšem jeho nájemníci do poslední chvíle stříkali sami vším možným. Pokud tedy zvolíte deratizační firmu, měla by Vám bezpodmínečně v bytě ošetřit profesionálním postřikem všechny obytné místnosti (ložnice, obývací pokoj, dětský pokoj) a to podle stupně zamoření minimálně 2x v intervalu 2-3 týdnů. Samozřejmě Vás do druhého, popř. třetího postřiku nemůže nikdo nutit, ale opět se často setkáváme se zákazníky, kteří podlehli falešnému pocitu, kdy měli po 3 týdnech od štěnic klid, ale potom z vajíček nastoupila nová generace štěnic a zásah se musel provádět znovu od začátku. Po aplikaci je nutno celou dobu působení přípravku tento z ošetřených povrchů neutírat!
Jak ochránit postel před štěnicemi?
Pokud v ní štěnice ještě nejsou, jednoduše podlepíte nohy (pokud nohy nemá, vyrobte si podložky) speciální lepovou pastí na hmyz, dostatečně širokou (např. běžně dostupná na moly) a postel posuňte tak, aby se ničeho nedotýkala. Štěnice tuto lepovou past nepřekoná. Příklad najdete ZDE
Jak dlouho vydrží nástřik fasády proti hmyzu?
Podle lokality a podnebí jedenu až tři sezóny.
Máte označená auta?
Nemáme a k zákazníkům chodíme v civilu, do kombinéz se převlékáme až u nich.
Další otázky připravujeme
Další odpovědi připravujeme.
Další otázky připravujeme
Další odpovědi připravujeme.
Další otázky připravujeme
Další odpovědi připravujeme.
Další otázky připravujeme
Další odpovědi připravujeme.
Další otázky připravujeme
Další odpovědi připravujeme.
Zajímají Vás další odpovědi na otázky z našeho oboru?
Zkuste diskuzní fórum kolegy J.M. Siebera z Mostu ZDE